Axel Salto (f. København 1889, d. Frederiksberg 1961)
Blomster i en krukke. Sign. Salto 20. Olie på lærred. 120×90.
Proveniens: Købt hos auktionshuset V.Winkel & Magnussen d. 10/6–1936, da disse forestod Grosserer Christian Tetzen-Lunds dødsboauktion katalog nr. 63.
Lærred bør strammes op. Små optørrings-revner.
Moderne kunst og design, 27. oktober 2020