2003/805
Jo Hammerborg (f. 1920, d. 1982)
“Horisont”. Væglampe af messing med bevægelig arm, vægmontering af teak. Udført hos Fog & Mørup. L. 84.
Litteratur: Fog & Mørup katalog 1960'erne.
Let brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Løs finer på vægmontering. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 14. januar 2020
Vurdering
Hammerslag
27 bud