1841/9625
Edward Hald (f. 1883, d. 1980)
Simon Gate (f. 1883, d. 1945)
En samling kander samt foglietter af bruntonet sodaglas. Ej sign. Udført hos Orrefors-Sandvik. 1920erne-1930erne. H. 14–26. (11)
Almindelig patina, herunder ridser og mærker. Nogle få minimale afslag.
Torben Sørensens glassamling, 9. oktober 2018
Vurdering
Hammerslag