Johannes Grenness (f. Drammen 1875, d. København 1963)
Udsigt over Skälderviken og Arild, Kullen. Ca. 47–48. Sign. J. Grenness. Olie på lærred. 88×131.
Udstillet: Munkeruphus, udstillingen “Johannes Grenness - Lysets Mester” 2003 nr. 41.
Proveniens: Kunstneren og dennes efterslægt til i dag.
Mindre krakeleringer. Behov for let overfladerensning og opstramning.
Ældre malerier, møbler og varia, 21. september 2020