1619/​2083

Jens H. Quistgaard (f. København 1919, d. 2008)

Et par serveringsgryder af poleret messing med låg og fyrfad/stander af teak. Gryder stemplet JHQ, Dansk Designs Danmark. Standere stempet JHQ Danmark. Samlet H. 18,5. L. inkl. stander 31,5. (4)

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Teak-standere med nogle brændemærker fra anvendelse som fyrfad.

Quistgaard, 10. maj 2016

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag