1619/2083
Jens H. Quistgaard (f. København 1919, d. 2008)
Et par serveringsgryder af poleret messing med låg og fyrfad/stander af teak. Gryder stemplet JHQ, Dansk Designs Danmark. Standere stempet JHQ Danmark. Samlet H. 18,5. L. inkl. stander 31,5. (4)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Teak-standere med nogle brændemærker fra anvendelse som fyrfad.
Quistgaard, 10. maj 2016
Vurdering
Hammerslag