1908/​17

Elisabeth Jerichau Baumann (f. Warszawa 1819, d. København 1881)

En kvinde fra Sardinien i egnsdragt. Sign. Elis. Jerichau 1880. Olie på lærred. 74×61. (2).

Litteratur: Max Bendixen, “Verdensdamen: Elisabeth Jerichau Baumann”, 2011, afb. s. 165, her betitlet “Sardinerinde i Nationaldragt”. Bogen medfølger.

Lærredet er dubleret. Flere reparationer og retoucheringer. Behov for rensning.

Ældre malerier og møbler, 18. februar 2019

Vur­dering

25.000 DKK

Hammerslag

17.500 DKK

17.500 DKK