2115/90
A. Michelsen, m.fl.
Georg Jensen, m.fl. (d. 1935)
En samling jule- og årsskeer af sterlingsølv, delvist forgyldt og prydet med emalje. Vægt i alt ca. 900 g. L. 14,8–16,6. (19)
Juleskeer: 1948, 1956, 1960, 1966, 1968, 1971–1976. Juleske, Sorenco: 1970. Årsbestik: Kniv, gaffel og ske 1979 samt ske 1975. Erindringsske: 15. januar 1972.
Stand
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker.
Auktion
Ældre malerier, møbler og varia, 12. april 2021
Kategori
Vurdering
Solgt
Hammerslag
11 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||