Godtfred Rump (f. Hillerød 1816, d. sst. 1880)
Portræt af kunstnerens søster. Usigneret. Olie på lærred. 40×32.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 688, 2000 nr. 1418. Her solgtes tre portrætter af kunstneres søstre.
Krakeleringer. Retoucheringer samt reparationer ved øvre kant. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 20. marts 2023