2426/2315
Lommeur af sølv med kvarterslag. Cylindergang og nøgleoptræk. Støvkapsel af forgyldt metal. Atypisk og teknisk interessant værkkonstruktion. Sølvkæde med senere nøgle. Ø 56,5 mm. 1800-tallets begyndelse.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Nøglen passer ikke på optræksfirkanten. Uret kan fint trækkes op med passende nøgle. Slaget går trægt og kræver eftersyn.
Samlerværdige lommeure, 26. juni 2024
Vurdering
Hammerslag