Joachim Gottfried Wilhelm Weitlandt (f. 1756, d. 1821?)
Stueinteriør med en familie i silhuet, på væggen Liselundspejl med spejlefffekt. Sign. Weitlandt fec. 1797. Hinterglas-maleri i farver og guld. Oval. Lysmål 48×38.
J. G. W. Weitlandt var formentlig tysk født og opholdt sig i København fra 1784 til ca. 1816. Han giver i sine glasmalerier et charmerende indtryk at tidens interiører og mode. Weitlandt har også udført flere hinterglasmalerier af Frederik VI og dennes familie i stil med værket her.
Enkelte mindre retoucheringer. Krakeleringer og overfladeridser på spejlet. Enkelte misfarvninger.
Ældre malerier, møbler og varia, 21. september 2020