2039/​13

Joachim Gottfried Wilhelm Weitlandt (f. 1756, d. 1821?)

Stueinteriør med en familie i silhuet, på væggen Liselundspejl med spejlefffekt. Sign. Weitlandt fec. 1797. Hinterglas-maleri i farver og guld. Oval. Lysmål 48×38.

J. G. W. Weitlandt var formentlig tysk født og opholdt sig i København fra 1784 til ca. 1816. Han giver i sine glasmalerier et charmerende indtryk at tidens interiører og mode. Weitlandt har også udført flere hinterglasmalerier af Frederik VI og dennes familie i stil med værket her.

Enkelte mindre retoucheringer. Krakeleringer og overfladeridser på spejlet. Enkelte misfarvninger.

Ældre malerier, møbler og varia, 21. september 2020

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

4.000 DKK

4.000 DKK
3.800 DKK
(Autobud) 3.600 DKK
3.600 DKK
3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK