2115/​141

Turkmenske smykker af sølvholdig metal bestående af Tekke brystplade af delvist forgyldt metal og et par brede armringe, alle rigt graverede og prydet med carneol, samt tre Yomud “knapper”, med dekoration i let relief og prydet med glas flusser. 20. årh. L. brystsmykke 35 cm. H. armringe 12 cm. Diam. 10–11 cm. (6)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Armringe med indvendige revner.

Ældre malerier, møbler og varia, 12. april 2021

Vur­dering

5.000 DKK

Hammerslag