2249/502
Arne Vodder (f. 1926, d. 2009)
Fritstående skænk af valnød med kehlet bagkant, ben af stål, sko af valnød. Front med to vendbare sortmalede skydelåger med runde greb. Indvendig med hylder. Model AV01. Designet 1957–1958. Udført og mærket hos Snedkergaarden. H. 76/78. L. 220. B. 50.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Vandskjolder på top.
Moderne kunst og design (udskudt), 8. december 2022
Vurdering
Hammerslag