Poul Hundevad (f. Ågård 1917, d. Askov 2011)
“Guldhøj stol”. Foldeskammel med krydsstillet stel af massiv wengé. Sæde udspændt med patineret kernelæder. Model PH 41. Udført hos Poul Hundevad, Vamdrup.
Litteratur: Mobilia, 1957.
Kopi af taburet fra ældre bronzealder fundet i gravhøj ved Vamdrup, dateret 1300 f. Kr. og således det ældste bevarede møbel i Skandinavien. Originalen forefindes i Nationalmuseets samling.
Fremstår med let brugspatina. Stel med mindre ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 29. oktober 2013
15 bud