886/​272

Norsk brudekrone af forgyldt sølvblik, dekoreret med røde glasflusser samt løse runde, konkave og bladformede vedhæng, bestående af udekoreret krans og indvendig topring, syv hængslede, bladformede led, gennembrudte og punslede med bladværk, bladspidser i form af kongekroner, split-ender monteret med haner af sølvblik. Alle led og krans stemplet. Mester Hartvig Jentoft Jeppesen, guardein Christen Hoff, Bergen bymærke, årsstempel 55=1855, måned 7/M= Juli. Vægt 700 gr. H. 21,5 cm. Diam. 18/31 cm.

Brudekroner blev båret af bruden på bryllupsdagen som symbol på jomfruelighed. Skikken startede i middelalderens kirker men videreførtes i Norden efter reformationen i 1500-tallet og helt op til slutningen af 1800-tallet.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: varia@bruun-rasmussen.dk

Varia, møbler og tæpper, 29. maj 2019

Vur­dering

30.000–50.000 DKK

Hammerslag

48.000 DKK