1508/1512
Cylindrisk glas, nederste del riflet, otteoddet bundstjerne, dekoreret med blomsterfrise i emaljefarver. Antageligt Conradsminde. 19. årh.s midte. H. 10.
Tilføjelse til bemærkningsfelt d. 16.02.2015.
Kant slebet. To blærer, hvoraf den ene sprængt på den indvendige side. Mindre ridser på emaljebemaling, ridser på glasset.
Varia, 19. februar 2015
Vurdering
Hammerslag
11 bud