2023/842
Sven Brasch (f. Borup, Sjælland 1886, d. Glostrup 1970)
“Højt på en kvist”, 1929. Usigneret. Litografisk filmplakat i farver monteret på plade. Trykt hos Kruckow-Waldorff. Bladstørrelse 84×60.
Limet på spånplade. Gulnet. Kanter med rifter, mindre fugtpletter og mindre afrivninger. Blad med nogle huller.
Moderne kunst og design, 2. juni 2020
Vurdering
Hammerslag