2023/​842

Sven Brasch (f. Borup, Sjælland 1886, d. Glostrup 1970)

“Højt på en kvist”, 1929. Usigneret. Litografisk filmplakat i farver monteret på plade. Trykt hos Kruckow-Waldorff. Bladstørrelse 84×60.

Limet på spånplade. Gulnet. Kanter med rifter, mindre fugtpletter og mindre afrivninger. Blad med nogle huller.

Moderne kunst og design, 2. juni 2020

Vur­dering

5.000 DKK

Hammerslag