2109/929
“PH 4/3”. Bordlampe med stel af forkromet metal, skærme af hvidlakeret metal, trekantet afbryder- og fatningshus af sort kunststof. Designet 1967. Udført og mærket hos Louis Poulsen. H. 54. Diam. 45.
Litteratur: “Tænd”, afb. s. 204.
Dette emne handles i fuldmoms
Brugsslitage. Ridser og mærker. Over- og mellemskærm med buler. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 2. marts 2021
Vurdering
Hammerslag
19 bud