1419/1174
Smykkesæt af 14 kt. guld bestående af perlehalskæde, et par ørestikker og en ring prydet med grøn granat samt halskæde prydet med tigerøje med sølvlås af forgyldt sølv. Perlediam ca. 14 mm. L. ca. 45 cm. Str. 50,2. Perlediam. ca. 7 mm. L. 52 cm. (5)
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage.
Smykker, 7. maj 2014
Vurdering
Hammerslag