1512/688
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“Savbukkestolen”. Et sæt på otte stole med stel af eg. Sæder betrukket med grøn uld. Model CH 29. Udført hos Carl Hansen & Søn. (8)
Købt af nuværende ejer i 1961.
Ridser og mærker. Brugsslitage.
Moderne kunst og design, 17. marts 2015
Vurdering
Hammerslag
14 bud