Just Andersen (f. Godhavn, Grønland 1884, d. Glostrup 1943)
Et par lysestager af patineret diskometal støbt i form af havfrue med fisk. Stemplet Just A. Dessin 125. H. 22,5. Lysstyllers indvendige diam. 2,2. (2)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Patinering med slitage. Lysstyller med rester fra stearin. Den ene havfrues arm med reparation, muligvis hidrørende fra fremstillingen.