2415/731
Emil Nolde (f. Nolde 1867, d. Seebüll 1956)
“Die Woge”. Tryksign. Litografi i farver. Udgivet af Stiftung Seebüll. Handgedruckt Atelier G. C. F. DDietz Bremen. Bladstørrelse 59×69. Uindrammet.
Håndteringsmærker, særligt på hjørner. Nålestifthuller. Overflade ridser.
Moderne kunst og design, 9. april 2024
Vurdering
Hammerslag