2415/​731

Emil Nolde (f. Nolde 1867, d. Seebüll 1956)

“Die Woge”. Tryksign. Litografi i farver. Udgivet af Stiftung Seebüll. Handgedruckt Atelier G. C. F. DDietz Bremen. Bladstørrelse 59×69. Uindrammet.

Håndteringsmærker, særligt på hjørner. Nålestifthuller. Overflade ridser.

Moderne kunst og design, 9. april 2024

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

1.650 DKK

(Autobud) 1.650 DKK
1.600 DKK
1.500 DKK