1437/1697
Dåse af forsølvet metal sider med drager, låg prydet med udskåret jade plakette med To Udødelige under et pinjetræ i landskab. Indvendig i låget spejl. Kina 19. årh.s begyndelse. H. 6 cm. L. 12,5 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.
Varia, 11. september 2014
Vurdering
Hammerslag
12 bud