2033/794
Carl Fagerlund (f. 1915, d. 2011)
Et par bordlamper af klart glas med grønt underfang. Sign. Orrefors, RD, 1480. Udført og mærket hos Orrefors, Sverige. H. inkl. fatning 39,5 og 40. (2)
Fremstår med brugspatina, herunder ridser, mærker og nogle minimale hak. En lampe med senere fatning og ledning. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 11. august 2020
Vurdering
Hammerslag