902/​621

Vilhelm Lundstrøm (f. København 1893, d. sst. 1950)

Opstilling med appelsin, hvid opsats med to papirruller, gul kande og lerkrukke. Sign. på bagsiden VL 45. Olie på lærred. 81×65.

Litteratur: “Preben Wilmann & Marianne Brøns: ”Lundstrøm", København, 1987, nr. 383. Litteratur: “Fortegnelse over skulptur, maleri og grafik tilhørende Erling Koefoed”, København, 1961, gengivet side 89. Udstillet: Mindeudsilling for Vilhelm Lundstrøm, Charlottenborg, København og Raadhushallen, Aarhus, 1951, kat. nr. 139. Udstillet: “Vilhelm Lundstrøm”, Kunstforeningen, København, 1963, kat. nr. 98. Udstillet: Erling Koefoeds samling, Esbjerg Kunstforening, 1966, kat. nr. 82. Udstillet: “Vilhelm Lundstrøm - samlet privat”, Kildeskovshallen, Gentofte, 1976, kat. nr. 33. Proveniens: Landsretssagfører Erling Koefoed.

Malerier og skulpturer, 8. juni 2021

Vur­dering

250.000–300.000 DKK

Hammerslag

660.000 DKK