2411/​504

Ursula Munch-Petersen (f. Rønne 1937)

Tre skåle af stentøj, heraf en i aflang-, en i cirkulær- og en kantet form. Dekoreret med hhv. lys blåviolet glasur, brunsort glasur med hvid midte samt med hvid glasur. Sign. UM-P. Unika. Aflang skål: H. 2,5. B. 5,6. L. 13. Cirkulær skål: H. 4,7. Diam. 14,4–14,7. Kantet skål: H. 7. Diam. maks. 21–21,7. (3)

Dette værk er en del af vores tema: Kunstens kvindelige pionerer 1850-1950

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.

Moderne kunst og design, 12. marts 2024

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

1.650 DKK

1.650 DKK
1.600 DKK
1.550 DKK
1.500 DKK