Ursula Munch-Petersen (f. Rønne 1937)
Tre skåle af stentøj, heraf en i aflang-, en i cirkulær- og en kantet form. Dekoreret med hhv. lys blåviolet glasur, brunsort glasur med hvid midte samt med hvid glasur. Sign. UM-P. Unika. Aflang skål: H. 2,5. B. 5,6. L. 13. Cirkulær skål: H. 4,7. Diam. 14,4–14,7. Kantet skål: H. 7. Diam. maks. 21–21,7. (3)
Dette værk er en del af vores tema: Kunstens kvindelige pionerer 1850-1950
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 12. marts 2024