1834/1528
Lommeur af 18 kt. guld med nøgleoptræk, hvid skive med romertal og små sekunder, støvkapsel af metal. 19. årh.s anden halvdel. Vægt ialt 74 gr. Kassediam. 44 mm. Æske medfølger.
Uret virker, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med alders- og brugsslitage. Kædering ej guld. Nøgle medfølger.
Varia, 23. august 2018
Vurdering
Hammerslag