Russisk mester, 20. årh.s begyndelse
Stor russisk skål af slebet krystal med rand af sølv, punslet med akantusblade, perlekant og bladranke. Utydeligt mestermærke, 1908–1917, lødighed 84. H. 15. Diam. 23,5.
Proveniens: Arthur Hansen, der arbejdede i Vladivostok for Store Nordiske Telegrafselskab i årene omkring den russiske revolution. Her giftede han sig med den russiske adelsfrøken, Maria Moskvitina, og sammen flygtede de til København i 1917 medbringende forskellige russiske effekter. Herefter deres efterkommere til idag.
Minimal aldersslitage.
Russisk tema, 15. juni 2020
13 bud