Jørgen Roed (f. Ringsted 1808, d. København 1888)
Den svenske komponist Carl Michael Bellman (1740–1795) i sit studerekammer. Skitse. Utydelig sign. Pen på lærred. 22 × 18.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 821, 2008 nr. 702.
Mindre krakeleringer. Behov for rensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 19. oktober 2020