2426/​853

Jens H. Quistgaard (f. København 1919, d. 2008)

“Staved Teak”. To cabaretfade med seks glasskåle af blåt glas og serveringsfad af massiv teak. Model 861, 863 og 802. Delvist stemplet Dansk Designs Denmark, IHQ. Udført hos Nissen, Langå. L. 43–60. (3)

Litteratur: Brochure for Dansk Designs Denmark, ca. 1963.

Brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Fad model 802 og fad model 863 er 2. sortering.

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

2.000 DKK

882802 2.000 DKK