2008/738
Vilhelm Lauritzen (f. Slagelse 1894, d. Gentofte 1984)
“DSB Konduktørlampen”. Bordlampe med fod samt skærm af sortlakeret metal, fod monteret med vippeafbryder. Udført fra 1942 hos Louis Poulsen. H. 49.
Stand
Almindelig brugsslitage. Ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Auktion
Moderne kunst og design, 18. februar 2020
Kategori
Vurdering
Solgt
Hammerslag
30 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||