2008/​557

Et sæt på fire “Marbella” brutalist barstole med trebenet stel og sadelformet sæde af massiv patineret bøg. Fodstøtte af metal. Udført hos Confonorm. Sædehøjde: H. 74. (4)

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Mindre afslag og tørrevner. En stol med synlig lim ved håndtag.

Moderne kunst og design, 18. februar 2020

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hammerslag

2.000 DKK

2.000 DKK