Thangka med den kronede Buddha Shakyamuni, han sidder i et tempel på lotustrone med et alter foran sig, i siderne en stående Avalokitesvara og en siddende Buddha Shakyamuni, nederst Mahakala. over sceneriet en gul hat mester, muligvis Dalai Lama. Tibet, 19. årh. Billedfelt 53×34 cm.
Proveniens: Vagn Pedersen samling, 1927–2005. Auktion Bruun Rasmussen 703, 2002, lot 2448.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt asian@bruun-rasmussen.dk
Asiatisk kunst, 2. juni 2017