2040/161
C. F. Høyer (f. Rerslev ved Roskilde 1775, d. København 1855)
Ossian med sin lyre, hviler sig ved en stendysse. Sign. C. F. H. Olie på papir monteret på træ. 29×23,5.
Proveniens: Fransk privatsamling.
Minimale afskalninger.
Ældre malerier, møbler og varia, 28. september 2020
Vurdering
Hammerslag
14 bud