2009/918
To gigantisk dobbelte operationslamper til loftmontering, off-white lakeret metal. Hver med to blus med grønlakeret justérbar skærm, disse monteret på to-dels svingbare arme. Nedhæng ca. 120 cm. Blus diam: 55–75 cm. Individuel armlængde max 220. Arm nedhæng 65. (3)
Kasse med tandhjul, kuglelejer m.m. medfølger. Proveniens : Operationslampe fra Tandlægeskolen i København.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Adskilt. Der garanteres ikke for funktionaliteten, mangler eller defekter.
Moderne kunst og design, 25. februar 2020
Vurdering
Hammerslag