2437/​567

Dansk møbeldesign

Skænk af palisander, front med fire skydelåger og fem skuffer, indvendig med hylder. Udført og mærket hos Skovby Møbelfabrik. 1960–70'erne. H. 80. B. 220. D. 47.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Enkelte skjolder på top.

Moderne kunst og design, 10. september 2024

Vur­dering

15.000 DKK

Hammerslag