Foto endnu ikke klar
879/​1930

Feodor Afanasiev, tilskrevet (, Fabergé, Skt. Petersburg 1908-1917)

Russisk alterkalk i neo-Byzantinsk stil af forgyldt sølv, monteret med skål af nefrit, prydet med filigranarbejde og ædelsten. Tilsyneladende ustemplet. Tilskrevet værkmester Feodor Afanasiev hos Fabergé 1908–1917. H. 14,3. Diam. 18.

Other versions of this design are known from several prominent private collections. For an example formerly in the Kazan Collection, see M. Y. Ghosn, “Collection William Kazan: Objets de Vertu par Fabergé”, Paris 1996), p. 150 no. 65 and “The Kazan Collection“, Christie's in New York, 15 April 1997 lot 56. The Lillian Thomas Pratt Collection at the Virginia Museum of Fine Arts also includes an example, see Ulla Tillander-Godenhielm et al, ”Golden Years of Fabergé: Drawings and Objects from the Wigström Workshop“, New York 2000, p. 122. Furthermore The McFerrin Collection includes an example with a striated agate bowl, see Dorothy McFerrin, ”From a Snowflake to an Iceberg: The McFerrin Collection", Houston 2013, p. 148.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt russian@bruun-rasmussen.dk

Budgivning på dette katalognummer kræver forudgående registrering af gyldigt betalings-/kreditkort, fremvisning af billedlegitimation samt indbetaling af depositum på 50.000 DKK på forlangende. Registrering af gyldigt betalings-/kreditkort, billedlegitimation og depositum skal være Bruun Rasmussen Kunstauktioner i hænde senest fredag den 25. maj.

Russisk kunst og ikoner, 8. juni 2018

Sølv ▸ Rusland

Vur­dering

150.000–200.000 DKK

Hammerslag