872/​1509

Mikhail & Semen Gratchev (, Skt. Petersborg)

Stort russisk pragt rejse kaffe- og theservice af sølv, flere dele indvendig forgyldt, graveret med kineserier, fugle, blomster og bladværk, bestående af svingkedel med låg samt håndtag belagt med elfenben og på stand med brænder, thekande med låg, kaffekande med låg, sukkerskål med låg, flødekande, kageskål, kagefad med hank, citrongaffel, sukkertang og hulske. Værkmester Mikhail & Semen Gavrilovich Gratchev, mester Johan Ferdinand Olsonius, guardein Alexander Frans Fan-der-Flet og ubekendt kyrillisk guardeinstempel IE, Skt. Petersborg bymærke 1887 og 1888, lødighed 84. Alle dele i original æske af egetræ, foret med blå fløjl og hvid silke, mærket indvendig i låget Gratchev Skt. Petersborg (med kyrilliske bogstaver). H. svingkedel 37 (inkl. hank). H. flødekande 10. L. citrongaffel 14. H. kasse 23. D. 46. L. 71. Vægt i alt ca. 5.563 gr. (13).

Proveniens: Erhvervet af sælgers svigerforældre i Aarhus i 1960'erne.

Russisk kunst og ikoner, 9. juni 2017

Sølv ▸ Rusland

Vur­dering

80.000–100.000 DKK

Hammerslag

150.000 DKK