1736/​856

Eero Aarnio (f. Helsinki 1932)

“Delfiini”. Et par lænestole samt et par tilhørende skriveborde af formbøjet træ, alle undtagen én stol med sortlakerede stel. Sæder betrukket med sort uld, sider samt ryg med hhv. grøn og rød uld. Formgivet 1993–1994. Udført 1990'erne hos Adelta. Skriveborde: H. 67. L. 106. D. 63. Stole: H. 67. L. 110. D. 98. (4)

Ifølge oplysninger fra sælger er møblementet prototyper fremstillet særligt til en udstilling.

Almindelig alders- og brugspatina. Betæk i god stand. Sortlakerede stel med noget slitage og mindre afslag i lakken. Rød stol med finérdefekt på fod og forben.

Moderne kunst og design, 5. september 2017

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

3.000 DKK

3.000 DKK