2432/​626

Verner Panton (f. Gamtofte 1926, d. 1998)

“Cone Table”. Sofabord med cirkulær top af palisander opsat på kegleformet stamme beklædt med sort skai, tre-pas fod af stål med hvide plastsko. Udført og mærket hos Frem Røjle. H. 54,5. Diam. 88.

Litteratur: “Vitra Museum: Verner Panton The Collected works”, model afbildet s. 242–243.

Litteratur: Mobilia 1959.

Stand

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.

Eftersyn
I Aarhus
Auktion
Kategori
Sælges
Vur­dering

6.000 DKK

Næste bud

Dit maksbud

Hvordan fungerer maksimumbud?

1 bud

Tidspunkt Byder Bud
508374 4.000 DKK