Carl Halier (f. 1873, d. 1948)
Nils Thorsson (f. Eslöv 1898, d. 1975)
To skåle af stentøj modelleret i hhv. rund og oval form. Dekoreret med Solfatara glasur. Sign. monogram, Thorsson-skål mærket 20366. Kgl. P. Halier-skål unik. H. hhv. 5,6 og 11,1. Cirkulær skål: Diam. 11. Oval skål: B. 15. L. 17. (2)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
327644 | ||
896810 | ||
327644 |