1742/​514

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“GE 672”. Et par rødlakerede armstole med stel af formbøjet fineret træ. Sæde betrukket med sandfarvet hør. Formgivet 1967. Udført hos Getama. (2)

Modellen var en del af en serie møbler i lamineret formbøjet træ fra Getama, som blev præsenteret på Skandinavisk Møbelmesse i Malmö 1967. Serien omfattede bl.a også liggestolen “Hammock Chair”. Som noget helt nyt havde Wegner her tegnet en stabelbar lænestol, den kunne fås med enten polstret hynde, krydsfinér eller med det mere åbne flettet sæde. Den viste sig dog for kostbar at producere og sælge og blev kun fremstillet i en meget kort periode.

Litteratur: Mobilia nr. 143, juni 1967. Litteratur: Corona press, “Hans J. Wegner's 100 Chairs”, skitse af stol afb. s. 189.

God restaureret stand. Enkelte ridser og mærker.

Moderne kunst og design, 17. oktober 2017

Vur­dering

15.000 DKK

Hammerslag

16.500 DKK

13 bud

16.500 DKK
(Autobud) 16.000 DKK
15.500 DKK
(Autobud) 15.000 DKK
14.500 DKK
(Autobud) 14.000 DKK
13.500 DKK
(Autobud) 13.000 DKK
12.500 DKK
(Autobud) 12.000 DKK
11.500 DKK
11.000 DKK
10.500 DKK