2131/858
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
Armstol med stel af mahgoni. Sæde samt justerbar ryg betrukket med grøn uld. Prototype model. Udført hos Fritz Hansen.
Proveniens: Hidrører fra den tidligere ejerkreds af Fritz Hansen
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Uld med pletter, smuds og slitage.
Moderne kunst og design, 3. august 2021
Vurdering
Hammerslag
27 bud