1947/​337
Dobbeltkapslet lommeur af 14 kt. guld. Ca. 1925. Vægt i alt 76 g. Kassediam. 49 mm.

Be­skriv­el­se

Dobbeltkapslet lommeur af 14 kt. guld, kasserand med blomster og bladværk, gylden skive med arabertal og små sekunder, støvkapsel af metal. Ca. 1925. Vægt i alt 76 g. Kassediam. 49 mm. Urkæde af forgyldt metal medfølger.

Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Forkapsel og støvkapsel graveret. Kasserand med mindre indtryk. Fremstår med alders- og brugsslitage. Kædering og krone ej guld.

Ældre malerier, møbler og varia, 18. november 2019

Ure ▸ Lommeure

Vur­dering

3.000 kr.

Hammerslag

2.700 kr.

18 bud

2.700 kr.
2.600 kr.
(Autobud) 2.500 kr.
2.400 kr.
(Autobud) 2.300 kr.
2.200 kr.
(Autobud) 2.100 kr.
2.000 kr.
(Autobud) 1.950 kr.
1.900 kr.
(Autobud) 1.850 kr.
1.800 kr.
(Autobud) 1.750 kr.
1.700 kr.
(Autobud) 1.650 kr.
1.600 kr.
1.550 kr.
1.500 kr.