1947/337
Dobbeltkapslet lommeur af 14 kt. guld, kasserand med blomster og bladværk, gylden skive med arabertal og små sekunder, støvkapsel af metal. Ca. 1925. Vægt i alt 76 g. Kassediam. 49 mm. Urkæde af forgyldt metal medfølger.
Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Forkapsel og støvkapsel graveret. Kasserand med mindre indtryk. Fremstår med alders- og brugsslitage. Kædering og krone ej guld.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. november 2019
Vurdering
Hammerslag
18 bud