1346/​38

Et par lænestole med ben af mørkbejdset bøg. Betrukket med brunt, patineret skind. 20. årh.s begyndelse. (2)

Meget betydelig brugsslitage. Manglende knapper samt revner i skindet. Begge sæder ombetrukket.

Ældre malerier og møbler, 11. november 2013

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

4.400 DKK

(Autobud) 4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK