2417/​31

Viggo Fauerholdt (f. København 1832, d. Düsseldorf 1883)

Parti fra Knippelsbro og Københavns Havn med livlig trafik. Sign. V. Fauerholdt 1862. Olie på lærred. 67×96.

Antagelig udstillet på Charlottenborg 1862 nr. 48 med titlen “Parti fra Knippelsbro. Eftermiddag, efter Regnveir”.

Det er den gamle Knippelsbro fra 1818, som vi ser på maleriet. Den udgik fra Børsgade til det, der dengang hed Brogade. Den nedrevet 1868, og Burmeister og Wain opførte en lav jernbro, der blev placeret fra Slotsholmsgade til Torvegade. Den nuværende Knippelsbro stammer fra 1937. Broen fik sit navn efter Hans Knip, der på Christian IVs tid var en slags betjent, som opkrævede penge ved broklappen.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 727, 2003 nr. 1279, afb. s. 82.

Lærredet er dubleret. Retoucheringer og reparationer. Krakeleringer.

Ældre malerier, møbler og varia, 22. april 2024

Vur­dering

20.000–30.000 DKK

Hammerslag

16.500 DKK

16.500 DKK
16.000 DKK
15.500 DKK
15.000 DKK