1920/1534
Peter Fallentin Rosing (f. Kangâmiut 1871, d. sst. 1938)
Grønlandsk fangerfigur af udskåret kaskelottand. Sign. P.R. Kancamiut. H. 12 cm.
Visse lande uden for EU (tredie lande) forbyder import af effekter som indeholder materialer fra truede arter. Dette katalognummer kan være omfattet af en sådan bestemmelse, hvorfor det tilrådes potentielle købere at gøre sig bekendt med disse regler. Naturlige revner.
Varia, 16. maj 2019
Vurdering
Hammerslag
32 bud