Harald Giersing (f. København 1881, d. sst. 1927)
“Haven på Lindevej med Verandatrappe”, 1907. Usign. Olie på compoboard. 77×61.
Litteratur: Lennart Gottlieb: “Giersing - Maler, Kritiker, Menneske”, København 1995, gengivet side 100. Udstillet: “Harald Giersing Mindeudstilling”, Charlottenborg, 1927, kat. nr. 51 Udstillet: “Harald Giersing. Maleri - Musik - Ord”, Statens Museum for Kunst, København og Aarhus Kunstmuseum 1995–1996, kat. nr. 23.
Malerier og grafik, 7. juni 2017