Wilhelm Marstrand (f. København 1810, d. sst. 1873)
“Giacenta”. Lille italiensk pige og kat. Sign. monogram. Olie på lærred. 63×50.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 497, 1987 nr. 35 afb. s. 36. Her blev det oplyst, at maleriet er udført i Orto uden for Rom, hvor den lille italienerinde er født. Maleriet havde siden det blev udført og til 1987 været ejet af familien Eegholm.
Enkelte retoucheringer. Mindre krakeleringer og enkelte minimale afskalninger. Behov for let overfladerensning. Områder med let forrensning.
Malerier og tegninger, 21. september 2021